Моя практика началась с хардкора, приходили люди с историями, на которые моя психика реагировала: «Это вообще как возможно? Нигде в учебниках об этом не пишут, не знаю, что сказать, куда двигаться, смотреть, там капец на абзаце…»
15-20 минут я одновременно приходил в равновесие и внимательно слушал. Мне было страшно, это ответственность, когда на тебя смотрят, спрашивают, что же делать, ждут совета, ожидают, чтобы я принял решение за другого.
Более того, на прием приходили по рекомендации, нельзя было упасть лицом в грязь, особенно, когда хвалят наперед и говорят: «Вас рекомендовали, вы хороший специалист, и сказали, что вы решите этот вопрос».
Успокоившись, я выделял закономерности в истории человека, наблюдал за тем, как он говорит, сидит, дышит, какой у него тон, отмечал мимику на лице, прояснял чувства, определял сценарии, вытягивал боль, а дальше все происходило проще
Я был тогда зелёный, думал, что многое знаю ведь читал много книг.
Понял, что нужно дальше продолжать личную терапию и необходима супервизия. Итак, в процессе формирования профессиональной идентичности у меня начал выкристаллизовываться свой стиль и некоторые взгляды. О чем хочу рассказать.
БЕЗ ГАРАНТИЙ. Хотя очень хотелось и клиенты ожидали, но под суровым взглядом супервизора, все мои попытки стать Богом разбивались в прах.
Управлять чужой судьбой – это Богохульство!
Здесь должно было быть красивое объяснение слова «Дорого». Но я осознал, что нет ничего ценнее ЖИЗНИ. И забота о себе не может быть дорогой, она либо есть, либо нет.
Понятие «дорого» это сравнение относительно чего-то. Поэтому на каждого клиента - свой терапевт, исходя из возможностей первого.
ВОВРЕМЯ, а не долго. Я за качественные и устойчивые изменения, а НЕ за «фаст-фуд» психологию.
Конечно, есть запросы и ситуации, которые прорабатываются за 1-2 сессии, некоторые могут потребовать 10 и 20 встреч, а есть такой пипец, что требует целый год.
У каждого СВОЯ СКОРОСТЬ, возможности и потребности.
Иногда, исходя из ситуации, первая консультация может продлится до 2 часов. Это про то, что люди приходя первый раз в жизни на прием, в страхе, переживании, волнениях, или с горьким опытом от предыдущего терапевта, хотят решить все за один раз, а запрос серьезный и сопротивление никто не отменял.
Поэтому моя задача в том, чтобы человек покидая кабинет, ушел с НОВЫМ ОПЫТОМ, ПОЛЕЗНЫМИ МЫСЛЯМИ, ДРУГИМ ВЗГЛЯДОМ НА СИТУАЦИЮ, ЛЕГКИМ СЕРДЦЕМ, и ВЕРОЙ, что ОН ОК, ЧТО ОН НОРМАЛЬНЫЙ, что ситуация рабочая, решение есть и чтобы он НЕ разочаровался в психологической помощи.
Можно успеть многое проработать за один раз и хочется прийти еще, становится интересно знакомиться с собой, узнавать себя, открывать новые грани своей личности, пробовать новый опыт и получать другой вкус жизни.
Иногда на ответ, сколько вы ходили к мозгоправу, клиенты отвечают, что ходят к психологу длительное время, и это НЕ про то, что проблема не решилась, а про ТО, что становится ИНТЕРЕСНО и это ЗАБОТА о себе. А еще они в случае чего, знают к кому обращаться.
Кто-то потом приходит раз в месяц, раз в квартал или раз в полгода. Иногда приходят просто поговорить, что-то узнать, говорят, что все ок, нечего прорабатывать, а я юморю, а если найду и таки находжу, да еще на педальку нажму и слезу пущу
ЭФФЕКТИВНОСТЬ. Я изучаю интересные мне направления, обращаюсь к другим специалистам, пробую новые методы на своей шкуре в качестве клиента. Потом применяю в своей практике и в зависимости от запроса, ситуации и потребности клиента использую то, что считаю нужным во благо человека.
Например, за одну сессию, могу использовать методы из гештальта, КПТ, психодрамы, позитивной психотерапии, ТА, экзистенциальной терапии и таким образом пройтись по всем 4 уровням: поведенческому, эмоциональному, ментальному и уровню смыслов или сферы духа — кто, как называет.
Я не рассказываю, как жить, не даю советов, не знаю, что вам делать, да и вы наверно не знаете и получается, что один Творец знает
Могу только помочь избавиться от всякой шелухи, боли, познакомиться с собой, ответить на вопросы, кто я, куда иду, про что я... и отстать от другого человека, от мира и других людей, и наконец заняться собой, своей жизнью, чувствами, заботами, потребностями, желаниями:)
А там познав себЯ - найдешь Бога или ищешь Бога - найдешь себЯ и тогда узнаешь у своего Творца внутри тебЯ – что же тебе делать!
Тогда будет свой фильм, своя книга, своя роль, сила, могущество, радость, творчество, своя подлинная жизнь!
Професійна освіта:
▪️ Медичний психолог
Професійна перепідготовка
▪️ Позитивна психотерапія
▪️ Бізнес-тренер
Підвищення кваліфікації
▪️ Трансактний аналіз
▪️ Логотерапія
▪️ Гештальт терапія
▪️ Арт-терапія
▪️ Когнітивно-поведінкова терапія
▪️ Психологічна корекція та психотерапія залежної та співзалежної поведінки
▪️ Психодрама
▪️ Психологія сім'ї та сімейне консультування
▪️ Екзистенційний аналіз
▪️ Психосоматика
▪️ Германська Нова Медицина
Я працюю у позитум-підході, поєднуючи це з техніками та методами з когнітивно-поведінкової терапії, схема-терапії, гештальт терапії, психодрами, трансакційного аналізу.
Коли приходить клієнт, він приносить якусь свою історію, і я вивчаю цю історію.
Визначаю життєвий сценарій та внутрішню позицію, яка визначає поведінку та вчинки.
Звертаю увагу на те, що він каже і як. Дуже часто в історіях звучить багато протиріч, та й клієнти самі часто не розуміють, як їхня історія чується з боку. Іноді почути себе — це вже половина справи.
Я використовую різні підходи під час роботи з клієнтом. Основне – це дослідження тієї історії, яку розповідає клієнт. У ній завжди приховані протиріччя, помилки, невірні інтерпретації, і ми разом із ним вивчаємо те, яким чином він створив свою проблемну ситуацію.
Часто клієнти думають, що я можу знати правильні відповіді на запитання. Але це, звісно, негаразд. Коли приходить нова людина – це завжди нова історія. Це якась унікальна історія, яку мені тільки доведеться зрозуміти. Ми часто брешемо самі собі, недомовляємо, приховуємо якісь свої риси та особливості, здається собі краще, ніж є. І все це таки створює в нашому житті ті складнощі, з якими ми звертаємося до психолога. Все це я намагаюся побачити та показати клієнту, а він уже потім сам приймає рішення, залишати собі такий спосіб життя чи ні.
У нас у всіх є свої історії, своє минуле, які з одного боку ми створили, а з іншого боку створило нас. Усе це є предметом дослідження.
Потрібно розуміти, що робота не завжди буває швидкою. Кожна людина має свою швидкість. Для якісних змін у житті доводиться працювати багато і наполегливо, але воно того варте. І працювати треба не лише на сесіях у психолога, а й між ними.
Я намагаюся давати домашні завдання, пов'язані із самоаналізом та практикою безоцінного спостерігача. Я рекомендую використовувати письмові практики та письмовий аналіз, тому що записуючи свої думки, ми фіксуємо їх і можемо опуститись углиб себе. Коли ми просто думаємо в голові, великий пласт інформації від нас вислизає, тому що думки хаотичні і завжди перескакують з однієї на іншу. Письмова фіксація дозволяє затриматися на важливій темі та не втекти з неї.
Я працюю як у особистих зустрічах, так і онлайн.
1) Короткострокова робота
Від однієї сесії до 10. За цей час ми розбираємо основні запити, з якими приходить клієнт і якщо вони дозволяються, то робота закінчується. Формат роботи може бути різним.
- Психолог. Коли питання пов'язане з якоюсь проблемою і я досліджую клієнтський життєвий досвід, щоб зрозуміти, які його переконання, вірування, моделі поведінки призвели до цієї проблеми. Коли клієнту стає зрозуміло, яким чином було створено цю ситуацію, він може її сам вирішити. Буває так, що поки ми розуміємо ці способи, клієнт розуміє, що проблема насправді набагато глибша і йому важливо вивчити глибші причини, тоді він залишається на тривалий період.
— Це може бути особистий тренер-наставник. Якщо я точно знаю, що треба робити, можу дати покрокові рекомендації. Цей формат більше підходить для якихось навичок: переговори, тайм-менеджент, комунікація.
2) Довгострокова робота
Якщо говорити, чим це відрізняється від короткострокового формату, то робота тут більше стосується того, як клієнт вибудовує свої відносини з іншими людьми. Коли починається тривала робота, то включаються інші механізми взаємодії між клієнтом та психологом. У короткостроковому форматі (форматі консультування) психолог більше сприймається як наставник і вчитель, а тривалому форматі, коли це вже більше переходить у психотерапію – між клієнтом та психологом починають формуватися особливі стосунки.
По суті, процес взаємодії в цих відносинах показує терапевту спосіб життя клієнта, його спосіб вибудовування комунікацій, тут терапевт звертає все більше уваги на те, чого клієнт хоче від їхнього спілкування та стосунків, і те, як саме він це намагається отримати. Навіщо це важливо. Тому що той спосіб, з яким клієнт взаємодіє з терапевтом, це його звичний спосіб взаємодії з усіма людьми навколо, і якщо у клієнта є проблеми в житті, то терапевт, спостерігаючи за їхніми стосунками та спілкуванням, може побачити, як саме він створює ці проблеми. І для клієнта цілющим буває не лише знаходження вирішення проблеми на рівні дій. Не менш важливим для нього є вирішення внутрішніх конфліктів. А це можна зробити при встановлених тривалих стосунках поруч із приймаючим терапевтом.